YTMND kayboldu, 15 yıl

internet değiştirdikten sonra

Biri en eski ve en etkili mem kültür siteleri, Sen Adam, Köpek, karanlık gitti haftasonu. O yana döndü bir bakım sayfası, ama ölüme yakın bir deneyim olmuştur kadar getirmek ziyaretçileri bir site çalıştırmak Nifak sohbet için kısaca tekrar internet gibi oldu bir vahşi, ot bürümüş Bahçesi şeyler olduğunu eğlenceli ve korkutucu hemen eşit.

Sitenin görünen ölümü kaçınılmazdı, sonuncusu değilse bile. YTMND yıldır düşüş olmuştu, yavaş internet Panteon yerini kaybetti, sadece eski internetten emsalleri geri kalanı gibi olması. Onları uzun yıllar boyunca büyük ve genellikle oldukça toksik kullanıcı üslerine kazandırmak için mücadele etti. Web de değişti; yaratıcıların internet kültürünün beklediğiniz için para onların katkıları ve internet arasında geçiş web 2.0, sosyal medya merkezi toplum deneyiminin ne olacak online oldu.

Site, Sean Connery filmde bir ıskarta çizgi adını, 2004 yılında kurulmuştur. Geliştirici Max Goldberg etki alanı adı ytmnd.com kayıtlı ses dosyaları döngü ile eşleştirilmiş zaman, yapmak için nadir ve zor olduğunu paylaşmak gıf’ler — — bir yer haline getirdiler. 4chan veya Korkunç bir Şey, emsalleri benzer ilk genel internet toplulukları bir şey oldu. Site hızlı internet kültürünün baskın satıcılar biri oldu; Bütün insanlar önce gelişti ve yayıldı, memler onlara denilen bir yerdi. En popüler YTMNDs geçti erken mem kültür — Picard şarkı ve bu Batman şey orada başladı. (Bunu da barındırılan bir çok popüler kopya orijinal hamster dans.)

Açık kapatma önce, İnternet veri Arşivi sitenin 787GB bir kopyasını muhafaza edilmiş. (Ancak, anonim kullanıcılar tarafından oluşturulan en kültür ürünleri gibi, teklifiyle çok az biraz saldırgan Doğurganlığın Makine ile olduğu gibi gezebilirsiniz. Site, ancak, uzun zaman önce kaybolan başladı — son admin post 2014 yılında yapılmış ve sitenin popülaritesini yitiren ve sosyal medya memler oluşturulan ve yayılmıştır yeri oldu Yıllardır kullanıcılar kanama olmuştu. 2016, Gizmodo yayınlanan bir hikaye sunan bir görüşme Goldberg hakkında sitenin yaklaşan ölüm. “İnternet gitmiş gibi bir zaman kapsülü olmasının yanı sıra gerçekten var olmaya devam etmek için bir sebep göremiyorum… Öyle görünüyor ki,” Golberg bir e-posta yazdı. “Ve de hayatıma devam ettim. İyi anılar olmanın ötesinde sitesinde çok fazla ilgim yok.”

O güzel anılar web kültür tarihinin bir parçasıdır, ama insanlar sık sık tekrar ihtiyaç bir şey değiller. “İnsanlar çok garip kendi kültür kurumları,” diyor Jason Scott, bir arşivci İnternet Arşiv, ben ona ulaşır telefon. “Orada, orada olduğunu bilmek mutlu olduklarını, ama onların hayatının bir parçası olmasın.”

Kısmen değişti internet kendisi çünkü. Daha fazla insan online olarak geldi, ve web inekler ve uyumsuz kişiler için daha az bir yer oldu ve internette Facebook ve Twitter, topluluk gibi platformları-YTMND gibi ilk siteler daha az ve daha az önemli hale geldi çünkü daha merkezi oldu. Online kültür odağı büyük, kontrolsüz büyüme esas ve girişim sermayesi milyonlarca Kuzey olan yerlere taşımışlardı. “Böylece insanlar sadece kelimenin tam anlamıyla çalıştırmak, ek iş hobi gibi web siteleri var sürpriz olmuş gibi görünüyor IPO kendi içinde bir milyon dolar kazanmak için sahip web siteleri tarafından tahrik ediyoruz,” diyor Scott. Peki sonrası için her zamankinden daha fazla, ve bunun için para alıyorlar, boot yerleri geri 2000’lerin başında YTMNDs olurdu kim yaratıcıları — insanlar — şimdi de var.

Bir topluluk rotadan sapıyor sonra, çalışmaya değer bir çaba olur bu hobi sitelerinden birini korumak için gerekli bir nokta vardır. “Sadece birkaç kişi hala bir sürü insan bunu unutma kullanmak nerede bu hayalet gemi yaklaşım içine gider, ama hiçbir şey yapmıyor. Şimdi çocukları var çünkü herkes hatırlar bar var, ama kimse gider.”

Hepimizin hayatına devam çünkü solmuş YTMND. Hosting maliyetleri olma külfetli; ılımlı anarşik bir topluluk vardı durdurulmasını değer sonra en çok kullanıcıların zorunda bıraktı. Scott “siteleri git görmek istemiyorum,” diyor. “Ama toplayabiliriz mutluyum.” YTMND etkili kaybolması internet başka dönemi sona erdi demek, bir web sitesi projesi, 10x hızlarda büyümeye, ya da bir halka ARZ sonrasında yatırımcılar için yeterli para yoktu bir şey ama tuhaf, eğlenceli — olmak zorunda değildi zaman.

İnsanlar belli bir sabit zaman bu fikri şimdi, diyor Scott; fikir, Evet, tabii ki o gitti, YTMND etmedi ne para var çünkü sinsi geldiğini belli yerlerde internet gerektiği için haklı onların varlığı maddi, açısından sermaye. “Ve bu yüzden, bana, gitmek görmek için üzgünüm,” bitirdi.

Tabii ki, bir hobi olarak, Goldberg geri YTMND istediği zaman getirebilir. Scott “[Goldberg] tekrar anahtarı çevirmek de şöyle olsaydı ” iyiyim, piçler, GoFundMe veya Patreon koydum,” o yapamaz, diyor. İki gün sonra çevrimdışı, bu ne yapmış gibi görünüyor.

Hala üzgün bile değilim. İnternet ne olabilir YTMND online kültür ne ile benim ilk deneyim oldu ve bana gösterdi. Hangisi ki: anarşik, duygusuz, çılgınca yaratıcı, ve sadece düz garip. Kimse bunun için para, ve insanlar gelip orada olmak eğlenin — eğlence, uzakta tüm kaos dünya. Yani, düşünebiliyor musun? Daha iyisi: hatırlıyor musun?

Düzeltme: Bir önceki sürüm bu parça belirtti Hamster Dans başladı YTMND; aslında bunu öncedir sitesi. YTMND orijinal çok popüler bir kopyasını ev sahipliği yaptı. Makaleyi açıklamak için güncellendi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *