Sistemleri

AR tabanlı bugünün kamera bilgisayar görme teknolojisi gerçeklik kontrolü: marvel-

İngiliz bilim kurgu yazarı, Sir Arther C. Clark, bir zamanlar “yeterince gelişmiş teknoloji sihirli ayırt edilemez.”

Artırılmış gerçeklik sihirli gibi bize korku ve merak aşılamak için bir potansiyele sahiptir. Bilgisayar tarihindeki ilk defa, şimdi fiziki dünya ve sanal dünya arasındaki çizgi bulanıklık için yeteneği var. AR dijital medya hayata ve gerçek dünya ile etkileşim olanağı verilebilir yeni bir yaratıcı ekonomi, Şafak getirmeyi vaat ediyor.

Tam olarak deneyimleri büyülü görünebilir AR ama perdenin arkasında ne oluyor? Bu cevap, akıllı telefon gibi sistem AR tabanlı bir kamera üç temel direği bakmak gerekir.

  1. Bilgisayarlar nasıl dünyada nerede olduğunu biliyor musunuz? (Localization + Eşleme)
  2. Bilgisayarlar dünyayı nasıl göründüğünü anlıyor musun? (Geometri)
  3. Bilgisayarlar nasıl dünyayı anlamak mı? (Semantik)

Bilgisayarlar Nasıl dünyada nerede olduğunu biliyor musunuz? bölüm 1: (Yerelleştirme)

Mars’ta bir selfie alarak Mars Rover Merakı. Kaynak: https://www.nasa.gov/jpl/msl/pia19808/looking-up-at-mars-rover-curiosity-in-buckskin-selfie/

NASA bilim adamları, Mars rover üzerine koyduğunuzda, robot, farklı bir gezegende (GPS) küresel konumlandırma sistemi kullanmadan kendisi gezinmek için bir yola ihtiyaçları vardı. GPS olmadan zamanla rover hareketini takip (MARCO) Visual Odometry Atalet denilen bir teknik ile geldi. Bu bizim akıllı mekansal konum ve yönelimleri izlemek için kullandıkları tekniktir.

MARCO bir sistem iki bölümden oluşur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *