Mike Pompeo, İran ile savaş yanlısı değildir BİZE, diyor

US Secretary of State Mike Pompeo and Russian Foreign Minister Sergei Lavrov shake handsResim telif EPA
Resim yazısı (Solda) Bay Pompeo ve Bay Lavrov Soçi Rus şehri blundu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin İran ile bir savaş aramak, iki ülke arasında hızla artan gerginlikler değil dedi.

Rusya’da konuşan Sayın Pompeo İran “normal bir ülke gibi davranmaya arıyordu ABD” ancak çıkarları saldırıya yanıt vereceğini söyledi.

Bu arada, İran’ın dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney de ABD ile savaş olacağını söyledi.

Geçen hafta Körfezi’ne savaş gemileri ve savaş uçakları konuşlandırdı.

Gerilim daha Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri dört tanker ile bir olaydan sonra tırmandı bile, BİZİMLE bildirildi desteklediği İran ya da gruplar inanan araştırmacılar katıldı.

İran’ın rolüne dair bir kanıt ortaya çıkmıştır ve herhangi bir ilgisi olduğunu inkar eden Tahran, soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Pompeo ne dedi?

Soçi Rus şehri Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede Sayın Pompeo, “temelde” İran ile bir çatışma talep etmedi söyledi.

“Eğer Amerikan çıkarlarına saldırı durumunda, kesinlikle uygun bir şekilde cevap verecektir biz İranlılar açıkça belirttik.”

Washington ve Moskova arasındaki ilişkileri geliştirmek için Bay Pompeo ve Bay Lavrov arasındaki görüşmelerin devam farklılıkların altını çizdi:

  • Bay Pompeo Başkanı Nicolás Maduro desteğini sonuna kadar Rusya çağırdı vardı ama Bay Lavrov, bu da reddetti, Bay Maduro karşı BİZİ tehdit antidemokratik olduğunu söyleyerek,
  • Ayrıca Sayın Lavrov BİZE seçimlerde Rus etkisi iddiaları üzerine kargaşa ölüp olmasını umduğunu söyledi ise girişime karşı 2020 ABD başkanlık seçimlerinde Rusya konusunda uyardığını söyledi
  • Ukrayna, Bay Pompeo, 2014 yılında Kırım Rusya’nın ilhak kabul etmeyeceğini söyledi ve yaptırımların yerinde kalacağını

İran ne dedi?

Devlet medya Twitter hesabını ve yapılan açıklamalar, Ayetullah Ali Hamaney ABD ile Donald Trump geçen sene çekildi bir Başkan yerine bir nükleer anlaşma üzerinde pazarlık yapmayacağını Tahran tutumunu tekrarladı.

Ama Bay Hamaney bir savaş aramak, ne yapıyorlar bilmiyoruz. “dedi.

Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani İran herkes “tarafından korkutmak için çok büyük” din adamları ile bir toplantı ve dedi ki: “zafer ve başımız dik bu zor dönemi geçmek ve düşmanı yeneceğiz inşallah.”

Neden yükseldi İran ile gerginlik var?

Dört ticari gemi ile olay yeri Umman, Adet Emirliği Doğu Körfezi’nde BAE karasuları içinde almış olduğu söyleniyor, ama birkaç ayrıntı verilmedi.

Damarları Adet liman yakınlarındaki “sabotaj saldırısı” hedef, sadece Hürmüz Boğazı dışında olmuştu, BAE Dışişleri Bakanlığı söyledi.

Can kaybı olmadı ama Suudi Arabistan gemi iki önemli hasar gördü “dedi. Başka bir tanker dördüncü bayraklı bildirildi BAE oldu ise kayıtlı Norveç oldu.

ABD askeri müfettişler keşfedilen büyük delik tüm gemileri ve iman ettiler kaynaklanan patlayıcı, Associated Press bildirdi alıntı bir ismi açıklanmayan. Hasar İran bağlantılı olduğunu nasıl izah etmediler.

Gerginliği artırmak için kasıtlı bir girişim.

BAE açıklarında dört tankerleri için Pazar günü yapılan Orta Doğu nakliye önceki saldırıları ile karşılaştırıldığında Yemen kapalı 2002 ve daha yeni saldırılar 2000 yılında USS Cole, Limburg tanker – hasar çok az.

Yağ dökülme, alev ve can kaybı olmuştur. Ama zamanlama her iki şüpheli ve tehlikeli.

Bu saldırıyı kim gerçekleştirmiş olursa olsun, pek Körfezi’nde artan gerginlikler habersiz olan, bölgeye ek kuvvet sevk BİZİMLE olabilir. Anonim suçlu kasıtlı olarak gerginlik oluşturmaya çalışıyorum, muhtemelen bir çatışmayı provoke ettiği görülüyor.

Suudi Arabistan ve BAE onların düşman, İran suçlamayı kısa durdu ederken, ABD yetkilileri bildirildi şüpheler yalan olduğunu söyledi. Ama İran korkunç “olarak saldırıyı kınadı ve Parlamento sözcüsü, İran, İsrail şüpheleri üzerine düştü” dedi.

Trump ne dedi?

Salı günü, Cumhurbaşkanı Trump görevden bir New York Times rapor düşündüren vardı askeri planları göndermek için 120 bin asker için Ortadoğu gerekir İran’a saldırı, Amerikan kuvvetleri orada ya da hızlandırmak işe nükleer silah.

“Bunun için planlanmış değil. Umarım bunun için planı yok. Ve eğer bunu yaparsak,” Bay Trump bir gün bir şey olursa çok acı, “İran uyarı sonra dedi o daha çok bir askeri cehenneme göndermek istiyoruz.

Medya oynatma cihazınızda desteklenmiyor

Medya başlıkBİZE Özel Temsilcisi İran: ‘Biz değil, seyir için bir savaş’

Daha önce İran veya onun vekillerinden “son günlerde, bölgedeki deniz trafiğini hedef olabilir ve ülkeden tehdit” açık işaretler “karşı savaş gemilerine dağıtılan” uyarısında bulundu.

İran saçmalık olarak iddiaları reddetti.

Yemen’de destekli Husi, daha önce, İran-isyancılar önemli Suudi petrol boru hattında drone saldırıları düzenlediklerini söyledi. Suudi Arabistan Enerji Bakanı terör eylemi olarak niteledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *