Christchurch çekimleri: Yeni Zelanda camide 49 ölü

saldırılar

Medya oynatma cihazınızda desteklenmiyor

Medya başlıkChristchurch oldu koymak kilitleme gibi olayların gelişeceğini

Kırk dokuz kişi ve en az 20 çekimleri Christchurch, Yeni Zelanda’da iki camilerde yaralı öldürüldü.

Başbakan Jacinda Ardern Yeni Zelanda’nın “en karanlık gün terörist bir saldırı”olarak niteledi.

Geç 20’li yaşlarında bir adam cinayetle suçlandı ve mahkemeye Cumartesi sabahı görünür, polis doğruladı.

İki erkek ve bir kadın yakındaki gözaltına alınan ve ele geçirilen silah vardı, Polis Komiseri Mike dedi.

Memurlar, diğer ikisinin bağlantılı olduğunu anlamaya çalışırken gözaltına alınanların biri daha sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Polis ayrıca şüphelilerden birine ait bir arabada birden fazla patlayıcı bulundu.

İnsanlar Cuma namazı için camiler katılıyor sıralarda gelen saldırı, ülke tarihindeki en ölümcül olduğunu.

Facebook için salmaya canlı bir tetikçi sızan görüntüleri, bir kafa ile çekildi-fotoğraf makinesi monte edilmiş. Görüntüleri gelişigüzel adam, Al-Noor cami içinde yakın mesafeden kadın ve çocuklara ateş onu gösterdi.

Polis halk üzerinde “son derece üzücü” görüntüleri internette paylaşmak için aradı. Facebook gunman Facebook ve İnstagram hesapları kaldırılmış ve görüntüleri herhangi bir kopya çıkarmak için çalıştığını söyledi.

Medya oynatma cihazınızda desteklenmiyor

Medya başlıkJacinda Ardern: ‘Bu tek ki anlatıldığı gibi bir terörist saldırı’

Suçlanan şüpheli olan 28 yaşındaki Avustralya vatandaşı yıl kendisini tanıtmış ve aşırı sağ ve göçmen karşıtı ideoloji olarak benimsenen niyetini, özetleyen saldırıdan önce bir manifesto yayınladığı ortaya çıktı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison “radikal olarak tanımlanan, sağ-kanat terörist”. Adam önceden ya Yeni Zelanda ya da Avustralya güvenlik hizmetleri bilinen polis Komiseri Bush doğruladı.

Memurlar Christchurch saldırıyla ilgili Dunedin kentinde bir tesiste katıldı Yeni Zelanda polis Twitter söyledi.

“Bu artık sadece bir terör saldırısı olarak tarif edilebilir olduğu açıktır,” Başbakan Ardern bir basın toplantısında söyledi.

Şu an ne biliyoruz?

Saldırının ilk raporu Al Noor Camii, Merkez Christchurch yer geldi. Görgü tanıkları, hayatlarını kurtarmak için kaçtılar yerel basına ve insanlar bina dışında yerde kanama gördüm.

Linwood bölgede ikinci bir cami boşaltıldı, ama bu siteden daha az detay vardı. Polis ayrıca araçlar” bağlı [patlayıcılar] Ied bir dizi derme çatma, “Bay Bush dedi.

Resim telif EPA
Resim yazısı Al Noor Camii bir saldırı sonrasında silahlı polis devriye

Yetkililer, ikinci bir Emre kadar kapatılmıştır için şehirdeki bütün camilerin tavsiye etti. Silahlı polis de kordon altına olan Christchurch Papanui High School görüldü.

Bay Bush, silah sayısı iki çekim sitelerden elde edilmiş ve patlayıcı şüphelilerden birine ait bir araç bulundu ” dedi.

Ne camilerde ne oldu?

Olayların sırası belirsizdir ve çoğunlukla katilin kendi video görgü tanığı raporları ile yerel medya ya geldi. Katilin görüntüleri arabasından silah alarak, cami ve ateş girmeden önce Al Noor Camii gitmeyi onu gösterdi.

Camiye gelen bir isimsiz kurtulan saldırgan doğrudan göğsüne bir adam ateş gördü TV Yeni Zelanda söyledi. Saldırganın bildirildi camide erkekler dua odası hedeflenen, sonra kadın odasına taşındı.

“Yaptığım şey sadece beklemek ve dua temelde, Tanrı lütfen, bu adam mermi dışına çıksın,” tanık dedi. “Bu tarafa geldi, bu Taraf vurdu, başka bir odaya gitti ve bayanlar bölümü gitti ve onları vurdu. Sadece kadınlardan biri öldü duydum.”

İsmini vermek istemeyen Filistinli bir adam hızlı silah sesi duydu AFP haber ajansına verdiği demeçte ve başından vurulmuş bir adam gördüm.

“Üç hızlı silah sesi duydum, sonra tekrar başladı 10 saniye sonra otomatik olmalı, kimse hızlı bir tetiği çekecek,” dedi. “O zaman insanlar koşmaya başladı. Bazı kan içindeydi.”

Linwood bölgede ikinci bir cami de boşaltıldı. Emniyet Müdürü birden çok ölüm” iki noktada kaydedildi “dedi.

Yetkililerin nasıl yanıt verdi?

Çok sayıda yaralı var, ağır bir polis varlığı olduğu Christchurch Hastanesine getirildi. Bir sözcü (CDHB) Canterbury İlçe Sağlık Kurulu, çok sayıda kazazede planı, Yeni Zelanda haber sitesi Falan aktif olduğunu söyledi.A. Ş.Yeni Zelanda bildirdi.

Polis önceki binlerce çocuk iklim değişikliği eylem için bir miting düzenlemişlerdi olduğu Katedral Meydanı, temizlenir.

Medya oynatma cihazınızda desteklenmiyor

Medya başlıkGörgü tanığı: “Benim el sıkışmak çok zor”

Polis Komiseri Bush Polis tam yeteneği ile durumu idare tepki veriyor, ama risk ortamı son derece yüksek kalır “dedi. Christchurch sakinleri ikinci bir Emre kadar sokaklarda ve kapalı alanlarda kapalı kalır polis öneririz.

Christchurch tüm okulları kapatın kalktı, anne-babalar çocuklarının toplayabilir söyledi.

Kriket takımı kaçar saldırı

Bangladeş ulusal kriket takımı dar çekim kaçtığı ortaya çıktı. Takım aktif tetikçi vardı “nerede Hagley Park yakınında bir cami kaçtı”olduğunu Cumartesi günü şu anda Yeni Zelanda oynamak için sözleştiler ekibi,-iptal edilen test maçı, takip eden bir muhabir gönderdi.

“Tüm takım aktif kullanıcılar kaydedilen” o oyuncu Tamim Iqbal Tweet attı.

Bangladeş Kriket Kurulu sözcüsü Celal, Yunus takımın en otobüsle camiye gitmişti ve bu olay gerçekleştiği sırada içeride gitmek üzere olduğunu söyledi.

“Güvendeler. Ama zihinsel şok oldular. Otelde kapalı kalmak takım istedi,” AFP haber ajansı söyledi.


Alanda mısın? Saldırılara tanık oldunuz mu? Eğer güvenli için lütfen içeri dokunarak e-posta [email protected].

Eğer BBC bir gazeteci ile konuşmak isteyen varsa irtibat numarası vardır lütfen. Ayrıca aşağıdaki şekillerde bize ulaşabilirsiniz:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *