Yakıt fiyatları

dalgalanma olarak ABD ithalat fiyatları Şubat ayında beklenenden daha fazla yükseldi

İthalat fiyatları yüzde 0,6 Şubat ayında, yakıt ve tüketim mallarının maliyetlerini artırır artırdı, Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada. Bu, Mayıs ayından bu yana en büyük kazancı oldu ve ocak ayında yukarıya doğru revize 0.1 oranında bir artış izledi.

Reuters tarafından boynuzsuz ekonomistler ithalat fiyatları yüzde 0,3, Şubat ayında Ocak ayında daha önce bildirilen yüzde 0.5 düşüş sonrası yükselen tahmini vardı.

Şubat ile 12 ay içinde, ithalat fiyatları yüzde 1.3 düştü. Ocak ayında yüzde 1,6 düşüş izledi.

Rapor Şubat ayında uysal üretici ve tüketici enflasyon rakamları gösteren verilerin ardından geldi. Aylık ithalat fiyatları atlama muhtemelen enflasyon 2019 yılının ilk yarısında ılımlı kalması ve Fed faiz oranları pat kalmasını sağlayacak ekonomistlerin beklentileri değişmez. ABD Merkez Bankası dört kez geçen yıl oranlarını yükseltti

Geçen ay, ithal yakıtlar için fiyatlar yüzde 4,9, Ocak ayında yüzde 4,1 oranında artması sonrasında yükseldi. İthal petrol fiyatları Ocak ayında yüzde 7.1 ribaunt sonra yüzde 4,7 arttı.

Ama gıda fiyatları yüzde 0,8 oranında Şubat ayında bir önceki ayda yüzde 0,4 oranında azalan sonra düştü. Yakıt ve gıda hariç ithalat fiyatları geçen ay yüzde 0,3 Ocak ayında yüzde 0,2 düştükten sonra ulaşıldı.

Sözde çekirdek ithalat fiyatları yüzde 0,3 12 ay içerisinde Şubat suya düştü. Çekirdek ithalat fiyatlarındaki artış dolar geçen yılki gücü ile indirdi. Otomobil hariç ithal tüketim malları fiyatları yüzde 0,3, Şubat ayında, Ocak ayındaki düşüş tersine.

Çin’den ithal malların maliyeti Şubat ayında bir önceki ayda yüzde 0,3 bıraktıktan sonra hiç değişmemiş. Çin ithalat fiyatları yüzde 0,7 12 ay içinde Şubat içinden düştü, 2017 Ekim ayından bu yana en büyük düşüş.

İthal malların

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *